Kultura piwna w Czechach

Kultura picia piwa w Czechach znacznie różni się od tej, jaką spotkamy w naszym kraju. Jest wiele zasad, które każdy powinien znać przed pójściem do pubu czy restauracji w Czechach. Po pierwsze wchodząc do restauracji, siadając przy stoliku powinniśmy pamiętać o jednej rzeczy. Jeśli spytamy się kelnera jakie piwo serwują, lub rzucimy losową nazwę popełnimy małą gafę. Czemu? Otóż markę piwa nalewanego z beczki w danej restauracji poznamy przed wejściem do danej restauracji. Poinformuje nas o tym odpowiedni szyld nad drzwiami danego lokalu.

Pamiętajmy też, że większości przypadków innego piwa w danym lokalu nie będzie, więc nie wypada się nawet o to pytać. Warto również pamiętać, że standardem picia piwa w Czechach są pojemności po pół litra. Można oczywiście poprosić o szklankę o pojemności 0,33 litra, ale to będzie wyglądało tak, jakbyśmy w zatłoczonym barze zamówili szklankę mleka. To co się spodoba wielu amatorom piwa to cena. Otóż najlepsze piwa na świecie są również najtańsze. Za tradycyjne pół litra złotego trunku zapłacimy od 70 eurocentów do nieco ponad jednego euro.

Zamawiając piwo dostaniemy pewnie nieco słabsze, dziesięciostopniowe. Jeśli chcemy piwo mocniejsze, dwunastostopniowe, musimy o nie poprosić kelnera. Pamiętajmy również o pewnej dość nietypowej w Polsce tradycji. Otóż jeśli w czeskim barze, restauracji czy pubie stawiamy na stole pusty kufel, nie bądźmy zaskoczeni jeśli po chwili, bez pytania zastąpi go kolejny kufel zapełniony po brzegi piwem. W Czechach bowiem, postawienie pustego kufla na stole jest impulsem dla kelnera by przyniósł następne.

Ponadto najpopularniejszym hasłem czeskich kelnerów jest tekst: Miejsce na następne piwo zawsze się znajdzie! Ponadto rachunek w czeskiej piwiarni jest nieco inny niż w Polsce. Czesi mają zwyczaj liczenia wypitej liczby piw stawiając kolejne kreski na rachunku, który leży cały czas na stole. Podczas płacenia, kelner zlicza kreski i oblicza należność. Oczywiście przy wejściu do hospody należy zdjąć nakrycie głowy, w innym wypadku możemy być wyproszeni.

Należy również bezwzględnie pamiętać o kilku zasadach, za złamanie których czeka nas wyśmianie lub obraza. Przede wszystkim, nie wolno „łamać piwa”, to znaczy, że pod żadnym pozorem nie wolno do świeżo przyniesionego piwa dolać resztek z poprzedniego kufla. Jest to zwyczajnie obraza i potwarz dla każdego szanującego się piwosza. Ponadto picie piw z sokiem lub przez rurkę, szczególnie przez mężczyznę jest często wyśmiewane. Oprócz tego, świeże piwo to piwo z pianą. Jeśli dostaniemy piwo bez piany, bez skrępowania możemy poprosić o nowe.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.