Piwo Bock

Piwo Bock to jedno z niemieckich piw nazywane często piwem koźlakiem. Jest to piwo warzone w Monachium, a pochodzące z Dolnej Saksonii, miejscowości Einbeck, od której wywodzi się nazwa tego piwa. Charakteryzuje się ciemną barwą jeśli chodzi o piwa i pochodzi z dolnej fermentacji. Piwo to dodatkowo warzone jest ze słodu pochodzenia jęczmiennego o ciemnej barwie.

Piwo to podlega długiemu procesowi fermentacji, a następnie powinno długi okres leżakować. Również podane są konkretnie jego terminy podawania, a mianowicie można je smakować w maju wraz z początkiem wiosny, późną jesienią i dniu uroczystego święta jakim jest Boże Narodzenie. Jeśli chodzi o kolor piwa smak to posiada ono barwę od mahoniowego brązu wpadającą aż w ciemny brąz.

Smak natomiast jest zdecydowanie połączony z chmielową goryczką, karmelową słodkością i sodowym wtrąceniem. Całość oddaje specyficzny charakter i indywidualność jeśli chodzi o niemieckie piwo. Dodatkowo warto wspomnieć, że piwo tego gatunku to piwo dość mocne o procentowej zawartości alkoholu równej około siedmiu procent.

Piwo to posiada również kilka odmian, między innymi Heller Bock, czyli piwo polecane szczególnie porą roku jaką jest jesień ze względu na swoje właściwości rozgrzewające. Piwo to jest również zdecydowanie jaśniejszej barwy, wpadającej w jasny brąz, jednak o podobnej zawartości alkoholu co tradycyjny Bock. Innym rodzajem tego gatunku piwa jest Mibock.

Jest to piwo inaczej zwane koźlakiem majowym. W swoim wyglądzie i smaku bardzo przypomina piwo hellerbock, a wyjątkiem jest tu czas jego warzenia, a mianowicie Maibock najlepiej smakuje w piękne wiosenne, majowe dni. Weizenbock to kolejna odmiana koźlarza o nazwie koźlak pszeniczny. Sama nazwa wskazuje już na skład zawartego w nim słodu. Jest to w przedziale 50 % słód pszeniczny, który nadaje ciemną barwę temu trunkowi.

Piwo to cieszy się największą popularnością w okresie Bożego Narodzenia. Ostatnią już odmianą piwa koźlaka jest piwo o nazwie Eisbock, pooznacza piwo koźlak lodowy. Jest to piwo bardzo mocne o zawartości, aż około piętnastu procent alkoholu. Eisbock to tradycyjne piwo Bock wcześniej wywarzone i poddawane procesowi mrożenia, aż do momentu powstania kryształków lodu, które następnie są usuwane i przez co składniki piwa zyskują na zawartości.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.