Mixokrety - charakterystyka urządzenia

Jeśli interesujemy się nowoczesnym budownictwem, to na pewno wiemy mniej więcej, czym są mixokrety. Jednak urządzenia te, które pozwalają na tak szybkie budowanie nowych domów mieszkalnych, mają wiele ciekawych, godnych omówienia parametrów i właściwości. Co warto wiedzieć na temat mixokretów?

Mixokrety często określane są mianem przenośników materiałów budowlanych. Bo w zasadzie wykorzystuje się je najczęściej do przenoszenia jastrychu, betonu drobnoziarnistego, piasku, żwiru itd. Za pomocą urządzenia możemy wymienione materiały budowlane przenosić na około 180 metrów poziomo oraz mniej więcej na wysokość 30 pietra w bloku mieszkalnym. Jak widać zatem, mixokrety to urządzenia wręcz nieodzowne, gdy chodzi o budowę wieżowców.

Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie tego rodzaju urządzeń? Na początku warto zorientować się w kwestii wielkości ziaren przenoszonych materiałów - zwykle jest od 8-16 mm.

Istotna jest również wydajność urządzenia. Chodzi tutaj o ilość przenoszonego/podawanego materiału na minutę. Może to być od 200 do 5000 l/min. Oczywiście bardziej wydajne mixokrety kosztują także znacznie więcej. Ich cena to nawet 48 000 Euro.