Eleganckie schody i balustrady - styl i elegancja w każdym wnętrzu.

To, jakie schody wybierzemy podczas budowy domu powinno zależeć od sposobu wykończenia zarówno wnętrza, jak i elewacji budynku. Schody drewniane świetnie nadają się do wnętrz, ale na zewnątrz mogą już nie spełniać się w swojej roli tak dobrze. Wybór co prawda nie jest łatwy, ale jego ogrom pozwala dopasować schody i ich wykończenie do każdego wnętrza.

Wybierając materiał wykończeniowy schodów wewnętrznych należy pamiętać, aby były one dopasowane do wystroju i charakteru wnętrza. Schody nie muszą być jedynie koniecznym elementem architektonicznym, ale i świetnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Bardzo popularnym materiałem, jest drewno. Należy pamiętać, żeby drewno posiadało prostolinijne usłojenie, nie posiadało żadnych sęków, przebarwień czy pęknięć, gdyż z biegiem czasu mogą się one rozchodzić. Rzecz jasne drewno musi być twarde i jak najbardziej odporne na ścieranie. Najlepiej do tego celu nadaje się jesion, dąb, buk etc. Można również pokusić się o gatunki egzotyczne, jeśli te krajowe są zbyt miękkie, na przykład tek, bambus czy marbau. Można również zastosować bardziej miękkie gatunki, na przykład drewno sosnowe czy świerkowe, jednak lepiej jest je stosować w miejscach, w których natężenie ruchu jest małe. Pamiętajmy również o tym, aby okładzina stopnicy była grubsza od podstopnicy, gdyż ulega ona szybszemu zużyciu.

Ważne są eleganckie schody, ich wykończenie, również kształt słupków czy poręczy, jednak największy wpływ na końcowy wygląd schodów ma wypełnienie balustrady. Wypełnienie mogą stanowić tak zwane tralki, czyli ażurowe elementy pionowe. Mogą to być też poziome listwy, kształtowniki lub stalowe linki. Dla spragnionych wartości estetycznych przygotowano wszelkie formy artystyczne, czyli rzeźbione z drewna, z kutej stali czy giętych metalowych rur ciekawe motywy. Dla wybrednych przygotowano również wypełnienia pełne ze szkła, metalu, drewna a nawet elementy murowane. Co ciekawe, wypełnienie wcale nie musi być wypełnione z tego samego materiału, co konstrukcja. Pozwala to na eksperymenty i ciekawe połączenia.