Samodzielne wykonanie podłogi z paneli wymaga precyzji i wiedzy

Podłogi wykonuje się z różnych materiałów. Wszystko zależy od projektu domu i zasobności portfela inwestora. Podstawą mogą być: panele podłogowe, posadzki, deski, na których kładzie się później wykładziny.

Budowania podłogi można podjąć się samodzielnie. Każdy umie układać deski i wbijać gwoździe. Najważniejsze to stale kontrolować poziom. Oczywiście samodzielne wykonawstwo wchodzi w grę, gdy inwestor ma na to czas. Wiadomo, że skądś musi brać pieniądze na budowę domu. Urlop nie trwa wiecznie.

Samodzielne kładzenie podłogi jest też możliwe, gdy inwestora nie gonią terminy, czyli ma gdzie mieszkać. Wówczas, codziennie po pracy, może kłaść kolejne metry kwadratowe podłogi. Sprawa jest prostsza, gdy chodzi jedynie o wymianę podłogi w jednym z pomieszczeń obiektu już zamieszkanego.

Nieco większych umiejętności wymagają panele podłogowe. Trzeba dokładnie zmierzyć powierzchnię, dopasować elementy. Przy skracaniu desek panelowych należy być dokładnym. Trzeba również znać podstawowe zasady, według których układa się podłogę z paneli. Jedna z nich mówi, że panele nie mogą przylegać do ścian ani podłoża, gdyż muszą mieć przestrzeń. W przeciwnym razie może nastąpić zniszczenie podłogi poprzez wypchnięcie paneli. Technika łączenia paneli jest prosta i wygląda tak jak układanie klocków czy dopasowywanie puzzli.