Mixokrety a czynniki wpływające na tempo zużywania elewacji

Podczas wykonywania elewacji często ekipy budowlane korzystają z przenośnych maszyn, tzw. mixokretów. Mixokrety są bardzo praktycznym rozwiązaniem przy wykonywaniu elewacji z kilku powodów.

Mixokrety to urządzenia, które znacznie ułatwiają wykonanie elewacji, dzięki temu, że są bardzo proste w obsłudze, a jak sama nazwa wskazuje - służą do mieszania i podawania zapraw. Wygoda ich użytkowania wynika z możliwości podania na odległość różnego rodzaju zapraw, jak suchego, półsuchego betonu, jastrychu, czy też innych rodzajów zapraw murarskich.

Czynników, które wpływają na zużycie elewacji jest dużo. Są to promieniowanie UV, wahania temperatury, wilgoć, a więc opady atmosferyczne, wody gruntowe, wysoka wilgotność powietrza, a także sole mineralne, mikroogranizmy, agresywne związki chemiczne, sadza i pyły. Związki te i substancje niszczą elewacje, a problemy ze zużyciem elewacji wynikają głównie z zastosowania złego rozwiązania technologicznego podczas jej wykonania.

Aby wykończenie budynku było trwałe i nie ulegało szybkiemu zużyciu, należy zastosować rozwiązania, które pozwalają na najwyższą jakość wykonania elewacji. Konieczne jest więc wykorzystanie profesjonalnej wiedzy technicznej oraz odpowiednich urządzeń. Wśród nich szczególne znaczenie mają mixokrety. Nie bez znaczenia są oczywiście również stosowane materiały. Mixokrety znacznie przyspieszają one prace, ale przede wszystkim gwarantują najwyższą jakość zaprawy i całego procesu wykonania elewacji.