Eleganckie schody i balustrady - styl i elegancja w każdym wnętrzu.

To, jakie schody wybierzemy podczas budowy domu powinno zależeć od sposobu wykończenia zarówno wnętrza, jak i elewacji budynku. Schody drewniane ¶wietnie nadaj± się do wnętrz, ale na zewn±trz mog± już nie spełniać się w swojej roli tak dobrze. Wybór co prawda nie jest łatwy, ale jego ogrom pozwala dopasować schody i ich wykończenie do każdego wnętrza.

Wybieraj±c materiał wykończeniowy schodów wewnętrznych należy pamiętać, aby były one dopasowane do wystroju i charakteru wnętrza. Schody nie musz± być jedynie koniecznym elementem architektonicznym, ale i ¶wietnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Bardzo popularnym materiałem, jest drewno. Należy pamiętać, żeby drewno posiadało prostolinijne usłojenie, nie posiadało żadnych sęków, przebarwień czy pęknięć, gdyż z biegiem czasu mog± się one rozchodzić. Rzecz jasne drewno musi być twarde i jak najbardziej odporne na ¶cieranie. Najlepiej do tego celu nadaje się jesion, d±b, buk etc. Można również pokusić się o gatunki egzotyczne, je¶li te krajowe s± zbyt miękkie, na przykład tek, bambus czy marbau. Można również zastosować bardziej miękkie gatunki, na przykład drewno sosnowe czy ¶wierkowe, jednak lepiej jest je stosować w miejscach, w których natężenie ruchu jest małe. Pamiętajmy również o tym, aby okładzina stopnicy była grubsza od podstopnicy, gdyż ulega ona szybszemu zużyciu.

Ważne s± eleganckie schody, ich wykończenie, również kształt słupków czy poręczy, jednak największy wpływ na końcowy wygl±d schodów ma wypełnienie balustrady. Wypełnienie mog± stanowić tak zwane tralki, czyli ażurowe elementy pionowe. Mog± to być też poziome listwy, kształtowniki lub stalowe linki. Dla spragnionych warto¶ci estetycznych przygotowano wszelkie formy artystyczne, czyli rzeĽbione z drewna, z kutej stali czy giętych metalowych rur ciekawe motywy. Dla wybrednych przygotowano również wypełnienia pełne ze szkła, metalu, drewna a nawet elementy murowane. Co ciekawe, wypełnienie wcale nie musi być wypełnione z tego samego materiału, co konstrukcja. Pozwala to na eksperymenty i ciekawe poł±czenia.

posiadało